Miłość i zdrada | Błąd
Temat: ciekawy artykuł ...w wyniku adaptacji, jako osiągnięcie cywilizacyjne i poznawcze.
Adaptacjoniści - a wśród nich jest choćby Steven Pinker, specjalista w zakresie językoznawstwa kognitywnego z Harvardu - uważają, że powstanie i rozwój języka mogą być tłumaczone jedynie przez naturalne mechanizmy selekcji. Język jest wynikiem adaptacji ewolucyjnej, która daje człowiekowi przewagę nad innymi ssakami.
Do rozwoju komunikacji niezbędne były jednak procesy uczenia się, a więc kultura. Jak pogodzić je z ewolucyjną teorią powstania języka?
Tu z pomocą zwolennikom adaptacjonizmu przychodzi uczony z końca XIX w. James Mark Baldwin. Zauważył on, że Źródło: forum.przyroda.org/viewtopic.php?t=927
Temat: Lęk separacyjny ...należących do nich rzeczy lub zanieczyszczenie ich łóżka jako celowe działanie psa, który w ten sposób chce ukarać czy też zemścić się na właścicielu za pozostawienie w samotności.
Niezrozumienie tego rodzaju zachowania może być przyczyną mylnej interpretacji i w konsekwencji stosowania kar pogorszenia problemu lęku separacyjnego.
Jak wyżej wspomniano, dużą rolę w wyzwalaniu i przebiegu złożonej reakcji stresowej odgrywają procesy uczenia się. Na zasadzie warunkowania klasycznego dochodzi do reakcji lękowej na obojętne przedtem sygnały związane z szykowaniem się właścicieli do wyjścia.
Warunkowanie instrumentalne z kolei odpowiada za utrwalone zachowania, takie jak np. wycie czy szczekanie, których pierwotną funkcją jest nawoływanie stada przez zagubione zwierzę. Jeśli zdarzy się kilka razy, że właściciele wrócą do wyjącego psa, zwierzę... Źródło: iwforum.net/viewtopic.php?t=1635
Temat: Tianeptyna (tianeptine) ...anksjolitycznym i redynamizującym. WybiÓrczo zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny w neuronach kory mÓzgowej i hipokampa, pobudza aktywność elektryczną komÓrek piramidowych w hipokampie, przyspiesza odzyskanie przez nie aktywności po funkcjonalnym zahamowaniu. Tłumi reakcje osi podwzgÓrze-przysadka mÓzgowa-nadnercza, wzmagając odporność na stres i zmniejszając jego szkodliwe następstwa. Poprawia uwagę, pamięć, i procesy uczenia się. Nie działa sedatywnie i psychostymulująco. Nie powoduje uzależnienia. Podana p.o. wchłania się szybko, po ok. 1 h osiąga maksymalne stężenie w surowicy. Lek charakteryzuje się dużą dostępnością biologiczną (ok. 99%). Dystrybucja w ustroju dokonuje się szybko. Z białkami osocza wiąże się w ok. 94%. t1/2 wynosi 2,5 h. Ulega w znacznym stopniu biotransformacji w ustroju bez udziału cytochromu P-450 (procesy... Źródło: depresjaforum.pl/viewtopic.php?t=168
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plnvm.keep.pl
|