Miłość i zdrada | Błąd
Temat: Czy dzisiejsi Łemkowie mają monopol na Beskid Niski? ...powszechnego z 2002 w Polsce żyje ok. 6 tysięcy Łemków. Sami Łemkowie szacują swoją liczbę na dziesięciokrotnie większą niż w spisie, czyli około 60 tys. Przyjmijmy za wiarygodną liczbę drugą. Oczywiście dotyczy to wszystkich Łemków a więc tych zamieszkałych w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Sądecczyźnie oraz tych na ziemiach zachodnich i północnych. Jeśli przyjąć granice polskiego Beskidu Niskiego od Osławicy na wschodzie po Przełęcz Tylicką na zachodzie i granicę państwowa na południu a drogę Grybów - Gorlice - Nowy Żmigród - Dukla - Iwonicz - Rymanów to zgodnie ze słownikiem Demograficznym GUS z 2010 roku rejon ten zamieszkiwało w 2008 roku ok. 95000 tys. mieszkańców (z pewnością dużo więcej ale szacowałam mocno w dół). Oznacza to, że Łemkowie w dzisiejszym Beskidzie Niskim nie stanowią jakiejś dominującej grupy etnicznej. Trzeba również... Źródło: forum.beskid-niski.pl/viewtopic.php?t=3703
Temat: 1939 ...w pewnej odległości Toruń na niewiele zdały się patrząc na kolejne dni
Wypady kawaleryjskie i piechoty w okolicy Mławy i Suwałk na niewiele się zdały.
Włam przez przełęcze górskie ale pułk pancerny wroga który przedarł się za Nowy Targ otoczony a potem zniszczony tak jak i pułk w borach tucholskich.
5 września
Bory Tucholskie mała dywersja
Nad Wartą ostatnie oddziały osłonowe.
Na południu największe postępy wroga przez Przełęcz Tylicką.
6 września
Padły Westerplatte i Bielsko-Biała.
Gorąco w Borach Tucholskich
Przełamanie srednio obsadzonych umocnień koło Inowrocławia
Jednostki niemieckie docierają do umocnień w ok. Sieradza blisko Łodzi
Niemcy blisko Krakowa
W ok Ostrołęki coraz większe włamanie
7 wrzesnia
W borach Tucholskich
Nieprzyjaciel niedługo dotrze do Gór Świętokrzyskich
8 września
Niemcy zajęli... Źródło: csto.pl/viewtopic.php?t=333
Temat: Szlak Bursztynowy ...szlak biegnący wzdłuż jej lewego brzegu. Inne szlaki łączyły region krakowski ze skupieniami opolskim i kaliskim. Bardzo prawdopodobny jest także szlak w kierunku wschód – zachód usytuowany mniej więcej wzdłuż 50 równoleżnika przez okolice Bochni, Tarnowa, Rzeszowa, Jarosławia i Przemyśla.
Dalsze szlaki z południa wiodły do Małopolski przejściami w Beskidzie Sądeckim (Lubowla? Piwnicza, przełom Popradu pod Leluchowem i Przełęcz Tylicka). Świadczą o tym znaleziska monetarne zarówno nad górnym Popradem, jak też w Kotlinie Sądeckiej. Z biegiem Dunajca szlak dochodził do Wisły osiągając Kotlinę Nidy, gdzie istniało duże skupienie osadnicze z licznymi importami, wśród których znajduje się unikalny na naszych ziemiach skarb denarów republikańskich z Połańca i wczesne (faza B1) rzymskie naczynia brązowe z Pełczysk, woj. kieleckie.
Z... Źródło: poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=50234
Temat: Panorama - prośba o weryfikacje i pomoc ...w znacznie gorszym stanie. Teraz chciałbym ją dokładnie przygotować i opisać m.in. na potrzeby polskiej Wikipedii. Jak widzicie znaczna część szczytów i obiektów jest opisana. Brakuje mi jednak ich dokładnych współrzednych geograficznych. Jeżeli ktoś kiedys chodził po tamtym rejonie z GPSem lub jest w stanie rzetelnie obliczyć współrzędne byłbym bardzo wdzięczny.
Kolejne pytanie- wydaje mi się że z tego wzniesienia powinno byc widac przełęcz Tylicką - czy jest to w tym miejscu które zaznaczyłem ? (z mapy mi tak wychodzi ale coś w to nie wierzę).
W głębi wsi Cigelki jest kilka ledwie widocznych szczytów (w tym ledwie widoczne dalekie pasmo - to chyba polskie wzniesienia). Czy ktoś jest w stanie to zidentyfikować ?
Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny Źródło: forum.beskid-niski.pl/viewtopic.php?t=371
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plnvm.keep.pl
|